Obsah

Anketa

Mám zájem o účast na semináři Inspirace pro váš bytový dům
Počet hlasů: 5

Odběr zpravodaje

Praktické rady pro SVJ a BD

Kontrola stavu budovy po zimě

Je potřeba servis okna?

Konference Tepny domu 2020

Televizní kanál PND TV

Externí předseda

Archív PND TV.

Redakce:

Pro náš dům, z.s.

Dřevařská 14

602 00 Brno

www.pronasdum.cz

Vlhkost v bytě

Blíží se období poklesu venkovních teplot, mlh, častých srážek v podobě deště či sněžení, prostě podzimního a zimního počasí. V tomto období pravidelně spolu se zahájením topné sezony se začínají množit problémy, které souvisejí s vlhkostí v bytě. Nejčastějším problémem je zavlhání v okolí oken, v místech rohů a to zejména na straně obvodového pláště.

Proč se tyto problémy objevují zejména v období chladnější části roku? Proč se vůbec objevují? Pojďme se na tuto problematiku podívat blíže.

Vzduch obsahuje vodní páry. Jejich množství je vyjádřeno jako relativní vlhkost vzduchu a měří se vlhkoměry. Vodní páry kondenzují (sráží se do kapalné podoby) dosáhnou-li rosného (kondenzačního) bodu, respektive teploty. Ve volné přírodě se tento jev projeví jako déšť, mlha, rosa a podobně. Jistě jsem nyní vykouzlil na vašich tvářích úsměv. Doma v bytě nám přece neprší. Máte pravdu, ale dochází k jinému velmi závažnému jevu. Vodní pára kondenzuje na předmětech, které mají povrchovou teplotu nižší, než je právě ta kondenzační Tento jev mnozí dobře známe, orosené brýle při vstoupení do teplé místnosti v období zimy. A zde se dostáváme k jádru problému. Pokud se nám v bytě nachází takto studené body (místa), dochází k přirozené kondenzaci a vlhko je zde.

Za dvacet let, kdy se problematikou bytových domů zabývám, jsem zjistil, že problémy vlhkosti a plísní se vyskytují zejména v případech kdy:

  • Došlo k výměně oken a nebylo provedeno zateplení. Zvýšení vnitřní vlhkosti způsobí, že voda kondenzuje přímo v místech největších tepelných ztrát budovy – rohy, čísti v okolí rámů oken. Tato situace je nejčastější.
  • Došlo k výměně oken a následnému zateplení. Návazně někteří uživatelé výrazně změnili teplotu v bytě. V těchto bytech začaly problémy s vlhkostí (nezávisí, jaký typ zateplovacího materiálu byl použit).
  • Došlo k výměně oken i zateplení. Obyvatelé však zrušili „sušárnu“ a začali sušit prádlo v bytech.
  • Došlo k výměně oken i zateplení. Někteří obyvatelé přestali větrat, respektive nezačali, protože původní okna v mnohých případech zabezpečovala přirozenou výměnu vzduchu.
  • Došlo k výměně oken i zateplení, to však bylo nedostatečné, a to hlavně z důvodu „šetření finančních prostředků.“
  • Došlo ke kombinacím výše uvedených situací.

Mohlo by se na první pohled zdát, že za vlhkost a plísně mohou technická řešení, která jsme v rámci údržby a modernizace budovy s cílem snížit energetickou náročnost realizovali. Bohužel není tomu tak! Tato technická řešení výrazným způsobem snížila energetické ztráty a tím ušetřila velké finanční prostředky každému, kdo byt užívá. Dovolím si tvrdit, že tyto úspory nabydou dalšího velkého významu právě nyní v době dalšího prudkého růstu cen všech energií a vody.

Kdo tedy za onu vlhkost a plísně v bytě může? Dominantně je to uživatel! Proč?
Neuzpůsobil své zvyky a způsoby užívání aktuálnímu technickému stavu svého bytu!

Jak jsem psal výše, nejčastěji se vlhkost a plíseň vyskytují v oblasti oken. Sledujeme, že tento problém bohužel v poslední době výrazně narůstá. V těchto případech je tento jev způsoben dlouhodobě neseřizovanými okny a výrazným zhoršením vlastností těsnění. Naše zkušenosti ukazují, že více jak 80% oken nebylo od své montáže vůbec servisováno, což spolu s vlastností těsnění, které je převážně vyrobeno z gumy a s časem ztrácí svoji pružnost, vede právě k těmto problémům. O této problematice si více můžete přečíst v článku Péče o okna šetří naše peníze.

Ing. Petr Němec
Předseda spolku Pro náš dům z.s.